FOLYÓIRATOK

Katalógus

 

Miután a szocializmus, s a rendszerváltás pornográf irodalmát a korszak (1948-90) könyvtermésének bemutatásán keresztül már (a rendelkezésemre álló források szabta korlátok között) részletesen feltártam, elérkezett az ideje, hogy azokat a sajtótermékeket is górcső alá vegyem, melyek alternatív lehetőséget adtak a hazai (akár hivatásos, akár amatőr) íróknak arra, hogy erotikus műveiket (verset és prózát egyaránt) nyomtatásban is viszontlássák. A bőséges magazinkínálatban mindössze két olyan folyóirat akad, mely a közölt képek nyújtotta vizuális mellett (egyenlő arányban) irodalmi élményben is részesíteni igyekezett az erotikakedvelő közönséget. Az egyik az 1988-as alapítású Erato volt, a másik pedig az előbbit éppen egy évvel követő Apolló. A nagy '89/90-es „pornóforradalom” lezajlását követően (stílusosan) pont egyszerre „múltak ki” '91 júliusában [bár utóbbit még abban az évben két szám (november, december) erejéig feltámasztották].

A Szexepír 1990-ben futott, s hat számot ért meg. Profilja gyakorlatilag megegyezett testvérlapjáéval, az Apollóéval, csak a képanyagot tekintve különbözött tőle: sajátos (akkor még szokatlan) módon főleg (ízlés- és igénytelen) férfiaktokat közölt, s talán pont ez a momentum ásta meg idejekorán a sírját. (Férfiaktokat egyébiránt az Erato is közölt, de abban ízléses, művészi fotók jelentek meg.)

A negyedik kimondottan irodalmi lap a Kamaszságok volt, mely mind kivitelében, mind tartalmilag az összes közül a legigényesebbre sikerült. Jellemzően verseket közölt, művészi fotókkal illusztrálva, de kevés próza is jutott bele. Talán a (pedofil áthallás miatti) szerencsétlen névválasztás okolható azért, hogy 1991-ben, mindössze két szám után, rekordalacsony eladási mutatókat produkálva kimúlt.

Különféle szexlapok is közöltek folytatásos regényeket, elbeszéléseket. Ilyen volt a Rajzszegx (Dr. Daniella), a Playsir/Plaisir (Fanny Hill) és a Play Eros (Egy felajzott férfi önarcképe, Pinákosz szigete). A felsorolt magazinoknak csak azon számait gyűjtöm, melyekben a zárójelbe tett írásokat publikálták (a Rajzszegx esetében ez a teljes lapfolyam).

Az Aréna magazin a hasonló című független dunántúli képes hetilap nyári különkiadásának indult 1989-ben, amit végül az évben még két szezonális szám követett, hogy aztán előbb ('91. augusztus-szeptemberig) kéthavonta, majd – egészen '92-es kimúlásáig – már havonta jelentkezzen. Összesen 19 száma jelent meg, melyek eleinte rendszeresen (és bőven) közöltek vegyes nívójú novellákat, azonban a III. évf. 3. számtól kezdve (egy szám kivételével) teljesen felhagytak vele. Ez az 1991. nyári különszám volt, így értelemszerűen ezzel a lapszámmal bezárólag gyűjtöm az újságot.

Az 1990-ben alapított Vénusz – nagyon praktikusan – egyszerre két népes szubkultúrát (a sci–fi- és az erotika-híveket) is igyekezett kiszolgálni. A magazin túlnyomórészt novellákat közölt, de film- és könyvszemlék, illetve (elvétve) képregények is jelentek meg benne. Az újság 8 szám után, a '91. áprilisi (II. évf. 2.) lapszámmal szűnt meg.

A Szexpresso 1991 és '92 között futott, s mindössze 4 száma jelent meg. Elsősorban a világ leghírhedtebb vigalmi negyedeiből tudósított, de egy regény (két részben), s elszórva nívós novellák is helyet kaptak benne.

A felsorolt magazinok megszűnésével keletkezett erotikus irodalmi űrt – 1992-től '96-ig – a Speci töltötte ki.

A stafétabotot 1996-ban a Mese felnőtteknek vette át, melyet csak az ezredfordulóig (a negyedik évfolyammal bezárólag) gyűjtöm. (Kíváncsiságból a 2000-es, ötödik évfolyam első négy számáról is szereztem másolatot, de a korábbiakhoz képest – tartalmilag – drasztikus színvonalesést tapasztaltam.)

A Tom 1999 és 2001 között 8 számot ért meg, s kizárólag a titokzatos Steve képregényei jelentek meg benne. Mivel minden közreadott munkája '96 és '99 között keletkezett, ez a lap is helyet kapott a gyűjteményemben.

Az első (modern) magyar erotikus magazin, az 1985 és '90 között 11 számot megért Szerelem azért nem kerül bemutatásra, mert csak elvétve közölt prózát (hazai szerzőktől pedig egyáltalán nem), versekben, esszékben ugyanakkor gazdag.

 

Kigyűjtöttség:

Apolló 24/24 (100%)

Aréna [1989. nyári (próba-) szám – 1991. nyári különszám] 9/13 (69,23%)

Erato 28/28 (100%)

Kamaszságok 2/2 (100%)

Mese felnőtteknek [1–16. szám] 16/16 (100%)

Play Eros [I. évf. 6. – II. évf. 5. szám] 6/6 (100%)

Playsir/Plaisir [1–4. szám] 4/4 (100%)

Rajzszegx 6/6 (100%)

Speci 93/93 (100%)

Szexepír 6/6 (100%)

Szexpresso 4/4 (100%)

Tom 8/8 (100%)

Vénusz 8/8 (100%)

 

* * * * *

 

„Sajátos belpolitikai lapként értékelhető a Ludas Matyi, amely mint szatirikus humorlap a bel- és külpolitika minden kérdésével foglalkozott. Bár a közéleti irányultságot, a szelep funkciót a sajtóirányítás mindvégig elvárta tőle, az 1960-as évektől igen jelentős teret nyert a lapban az apolitikus humor, a pesti vicc, a mindennapi bosszúságok kipellengérezése, míg egyre merészebben megrajzolt nőalakjai azt is jelezték, hogy a magyar sajtó szerkezetéből – az Erato 1988-as megjelenéséig – „hiányzott” egy erotikus magazin. (...)”

Forrás: Paál Vince (szerk.): A sajtószabadság története Magyarországon – 1914-1989 (2015)

 

* * * * *

 

„Vénusz – Tudományos-fantasztikus magazin

A Vénusz magazin 1990-ben, a Szűcs Róbert által alapított Vénusz Kft. [gondozásában] jelent meg először. Igencsak látványos volt kívül-belül, s abban különbözött a többi, hasonló jellegű újságtól, hogy a fantasztikumban is az erotikára helyezte a hangsúlyt. A Vénusz magazinban rendszeresen jelentek meg színes képekkel ellátott mozi- és videóismertetők sci-fi filmekről. Neves sci-fi szerzők jeles novellái is folyamatosan jelen voltak. A képregények sem hiányoztak, sok-sok illusztráció, poszter, természetesen az erotikát helyezve a középpontba. Mindezek mellett több mindent megtudhattunk a sci-fi történelemből, hírek és érdekességek, tanulmányok, valamint ufókról szóló anyagok is megjelentek. Híres művészek képei is láthatóak voltak, mint például Boris Vallejo vagy Syd Mead. Az 1990-es év végén a 6. és 7. szám egyben jelent meg, extra kiadásként. A lapterjesztés változásai a Vénuszra is hatással voltak, így az volt az utolsó megjelenése a régi formájában. 1991-ben létrehozták az Új Vénusz Kft.-t (amely könyveket is kiadott, de később megszüntették), s lehetőség nyílt az újság folytatására. Az Új Vénusz 1991 márciusában jelent meg, hosszabb volt az eredetinél (64 oldal), de csak 2 lapszámot ért meg.”

Forrás: Eyn: Magyar sci-fi és fantasy magazinok a 90-es években (2016. március 1.)

 

* * * * *

 

„(...) Nagyon furcsa azokkal a lapokkal így több mint húsz év után találkozni, amit egykor én raktam össze. Nagyon más világ volt az – sok szempontból nyitottabb, reménytelibb mint ez a mai. Ez még a műfaj felfutásának ideje volt, aztán pár év múlva ki is fulladt az egész. Annak örülök, hogy a Speciben nagyon sok elbeszélés, kisregény, regény is megjelent anno.”

„(...) Akik ezeket írták, kivétel nélkül a régi világban lettek íróvá, onnan hozták az élményanyagot (sőt: felismerhetően a mintákat is). '93 után szinte a Speci volt az egyetlen, ahol – eltérő zsánerű – regények, nagyobb elbeszélések jelenhettek meg, hisz a könyvkiadás már döglődött. Szóval én inkább úgy tekintek ezekre a regényekre, mint amelyek lezárták a '88-ban kezdődött szakaszt.

Sok volt az „olvasói” elbeszélés akkoriban: ezeket tényleg a t. olvasók küldték be, minimális megszerkesztéssel mentek ki a lapba (...). (...)”

„(...) Volt a szerzőim között tanár, orvos, és persze sok újságíró. [Kulcsár] Ödön nagyon sok mindent írt, és ajánlott is szerzőket. (...)”

„Érdekes idők voltak a ránk szakadt újkapitalizmussal. Valójában benne volt a pakliban egy komoly szórakoztató iparág kitermelésének a lehetősége, de az egész megkésetten jött (akkor, amikor már Nyugat-Európában lecsengőben volt a nyolcvanas évek elején-derekán kezdődött nagyobb pornó-szabadság). Az első két-három évben nagyon jól mentek a lapok, aztán minden megdrágult, túl sok minden telepedett rá a kiadókra – 1995-re már nem maradt több minden (külső) költség (nyomda, jogdíjak, terjesztés, adók) levonása után, mint a címlapár 15-17 %-a. Ebből már nem lehetett sok mindent csinálni. A drágulás olvasóvesztéssel járt (nem volt már hova lenyelni az újabb sarcokat), ez nagyobb önköltséget jelentett. Ennyi volt a vég – sajnos.”

Forrás: Személyes elektronikus levelezésem Verebics Jánossal (2015)

(Triskin Zakariás, 2018. január 28.)

 

Megjegyzés: A Szexepír 1–5. számainál a borítók helyett (esztétikai okból) az impresszum-oldalakat mutatom be. A Playsir/Plaisir borítói azért nem szerepelnek, mert a lap csak fordítást közölt, magyar szerzőtől semmit. Speciből az 1992-es lapszámok borítóit teszem közzé; a további évfolyamokéit, illetve a Mese felnőtteknek-, valamint a Tom-címlapokat pedig késői megjelenésük okán teljesen mellőzöm.

RÖVIDÍTÉSEK

 

átd. = átdolgozta

c. = cím(-ű)

e. = eredeti

el. = először

elb. = elbeszélés

évf. = évfolyam

f. = fordító

fej. = fejezet

k. = kiadás

m. = magyar

n. = név

nov. = novella

összev. = összevont

r. = regény

sz. = szerző(-i)

szerk. = szerkesztő